Michał Anioł Buonaroti (1475-1564)

 Michał Anioł Buonaroti (1475-1564)

 

"Jako Wzór wierny mego powołania

W dniu urodzenia wziąłem dar piękności

Co jest sztuk obu światłem i zwierciadłem

Kto nie tak myśli ,mylnego jest zdania

Li ona wznosi wzrok ku wysokości

Kędy malujac , rzeżbi±c cel swój kładłem"

 

Fragment Sonetu Michała Anioła

w tłumaczeniu Leopolda Staffa

 

Michał Anioł Buonarroti - należy do najwybitniejszych malarzy i artystów wszech czasów. Był wybitnym malarzem , rzeżbiarzem i architektem. To o pozostawił po sobie to zdumiewaj±ce świadectwa talentu, piękna i miłości do sztuki, której się oddawał bez reszty. Jego talent rozsławiły dzieła ponad czasowe , a jego malarstwem zachwycają się już nie tylko znawcy sztuki ale też przecietni śmiertelnicy ,których sztuka nie jest codziennym chlebem. Dzieła Michała Anioła s± naprawdę poruszaj±ce artystyczne. Nie tylko z powodu wykonania ale i wydobycia piękna i precyzji z jaki malarz nadał im świerzość i dynamikę. Szczegónie rzeźby są dowodem wielkiego talentu i widzimy, że w naszej wyobrażni s± początkiem większej historii.

Michał Anioł de Lodovico Buonarroti Simoni, przyszedł na świat 6 marca 1475 roku. W  toksańskim Caprese, cztery lub pięć godzin przed świtem. Rodzina należała do Florenckich mieszczan już znacznie w tym czasie podupadłych i zuborzałych. Ale mającej wysokie mniemanie o sobie. Zdolności artystycne ujawniły się dość wcześnie . Po opaoiwaniu łaciny i greki pod okiem humanisty Francesca da Urbino, mały Michał z zainteresowaniem oddawał się rysowaniu .Oczywiście podsycała to atmosfera renesasu, który w tej fazie opanowywał już całe Włochy. W mieście działało kilka znakomitych warsztatów malarzy i rzeżbarzy . Michała zachęcony przebywał wśród ówczesnych artystów, zaprzyjażnia się z Franceskiem Granaccim i innymi uczniami wartatów artystycznych i to przyjażń zaowocowała, że wstępuje do tej samej pracowni aby uczyć się warsztatu artysty. Wbrew sprzeciwu ojca i stryjów ,których artysta był niczym, podjął naukę i to z lubością  i uporem. Nie pomagały nawet kary cielesne chłopiec wykazywał talent i nie zamierzał z niego zrezygnować. 1 kwietnia 1488 okazał się dla niego dniem triumfu ,gdyż ojciec oddał go do pracowni Domenica Ghirlandaia i fakt ten zastał poświadczony aktem notarialnym. Chłopiec miał gdzie się uczyć, spać i jeść. Młody Michał prawdopodobnie uczestniczył przy malowaniu fresków, wykonywała kopie ołowkowe dzieł dawnych mistrzów, posługiwał się tachniką fresku i opanował do perfekcji sztuke malowania i operowania kolorem. Niestety młodego artyste pociagała bardziej sztuka rzeżbarska i niedługo potem opuścił on warsztat mistrza .

Rzeżba nigdy nie przestała fascynować Michała i zawsze była ona ciągłym zainteresowaniem młodego Florentczyka. Nawet jego zdolności docenił władca Florencji i postanowił otoczyć Młodzieńca swoja opieka.

Jego sława rosła i wkrótce musiał postanowić, że wyjedzie ,ponieważ świat z dziecinstwa zmieniał się a jego oczekiwania staneły pod znakiem zapytania gdy obalono rz±dy medyceuszy i utworzono z florencji republike.

Pobyt w Rzymie, który rozpocz±ł się 25 czerwca 1496r. Wielkie nadzieje na zamówienia, wkrótce okazały się spełnione , za spraw± pewnego kardynała, który zatrudnił Michała Anioła i dał mu zlecenie aby wyrzeźbił dla niego postać piszcego kupidyna. Tak się spodobały, że Michał Anioł dostał zamówienie na Pietę Watykanską , jedno z najwybitniejszych dzieł . Kardynał chciał też rzeżby ozdobić swój nagrobek niestety rzeźba nie została ukończona przed śmiercią Karydała, ale kiedy Michał Anioł zakończył nad nią pracę ,wstawiono ją do Bazliki świetego Piotra i wieść o pięknie tej rzeżby obiegał wszystkich i rozniosła się szeroko po całym ówczesnym świecie. Jest to jednyne dzieło artysty, które jest przez niego podpisaane. Na szarfie okalającej pierś Marii jest napisane : "Michał Anioł- Florentczyk uczynił to".

 Powrót trimfalny do Florencji okazał się bardzo wyczekiwany przez ojca artysty ale także dla samej florenckiej republiki. Michał Anioł otrzymał zamówienie na posąg Davida , który miał wyrzeżbić z wielkiego marmurowego klocka z którgo już wielu artystów miało zlecenia ale nikt nie dał mu rady. Prace nad rzeźbą rozpoczął artysta 16 sierpnia 1501. Uporał się z tym zamówieniem w zawrotnym tempie 4 lat. Dzieło to przykuło uwage radnych i postanowino, że bedzie stało przed pałacem na placu we Florencji.

Po tym posypały się liczne propozycje z których Michał Anioł mógł wybierać ale chyba najbardziem znanym dziełem Michała Anioła pozostaje na zawsze już działo malarskie ogromnego formatu, mowa tu oczywiście o sklepieniu kaplicy syktyńskiej.

 

Artysta taki jak Michała Anioło zasługuje na wielkie uznanie ,jako człowiek i twórca wielkich i majestycznych dzieł jawi się nam przede wszystkim jako talent i wręcz podziwiamy jego dziełe, które nam pozostawił.

 

Podziwiam go za to jak cudownie potrafił tchnąć ducha w Davida lub jak wspaniałe wyrzeżbił smutek i cierpienie w Piecie Watykańskiej . A obrazy z Fresku Kaplicy sykstyńskiej daj± mi wrażenie potęgi i cudowności stworzenia poczatków świata przez Boga. Dzieła te zapieraj± dech w piersiach . Daj± nam uczucie, że stworzenie powinno wychwalać dzieła tego, który jest doskonały i kocha każdego człowieka. Uwielbienie jest stylem życia a dzieła Michała Anioła inspirują mnie aby taki styl życia obrać i cieszyć się obecności  Boga każdego dnia.

 Najbardziej zaskakuj±ce dzieło Michała Anioła Pieta Watykańska

pieta Michał Anioł

David Piękny Posąg uczyniony przez "Mistrza Dłuta".

David Michał Anioł

 Mojżez fascynujace dzieło równie piękne co dwa poprzednie

Mojzesz Michał Anioł

 

Najbardziej znany fragment fresku z kaplicy syktyńskiej "Stworzenie Adama"

Stworzenie Adama -Michał Anioł